اختتامیه کنگره نقش شیعه در پیدایش و گسترش علوم اسلامی در مشهد مقدس

یکشنبه 23 اردیبهشت ماه 1397 اختتامیه کنگره بین‌المللی نقش شیعه در پیدایش و گسترش علوم اسلامی در مشهد با بیش از 330 مهمان داخلی و خارجی برگزار شد. این کنگره با محوریت جایگاه امام رضا (ع) در حالی برگزار شد که علاوه بر مهمانان و نخبگان داخلی، میزبان 130 مهمان خارجی از 50 کشور جهان بود. موضوعات این کنگره، مرجعیت علمی اهل بیت(ع) از جمله شامل نقش اهل بیت(ع) در پیدایش و گسترش علوم و نقش دانشمندان شیعه در پیدایش علوم، گسترش علوم، شکوفایی تمدن اسلامی، تعامل علمی دانشمندان شیعه با مذاهب اسلامی و ادیان بود. این کنگره در تالار قدس کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی برگزار گردید.

پیام تصویری آیت الله العظمی مکارم شیرازی ـ دامت برکاته

آیت‌الله مکارم‌ شیرازی در این پیام تصویری اظهار داشت: پس از مطالعات بسیار زیاد به نقش علمای شیعه در اسلام رسیدیم و نیاز بود که به این نقش بسیار پرداخته شود، چیزی که علمای اهل سنت و حتی برخی از علمای شیعی از آن اطلاعی نداشتند.

وی افزود: در جهت معرفی نقش شیعه و ائمه اطهار(ع) در معرفی، رشد و پیدایش اسلام جلسات پژوهشی و تخصصی را با حضور بیش از 500 عالم و استاد حوزوی داشتیم و در این مسیر امام رضا(ع) در میان چهارده معصوم(ع) نقش ویژه‌تر و پررنگ‌تری را ایفا کردند.

مرجع عالیقدر جهان تشیع با بیان اینکه مناظرات امام رضا(ع) بسیار تخصصی و کامل بود خاطرنشان کرد: در جهت معرفی این راهبرد‌ها به مسئولان آستان قدس رضوی و حوزه علمیه خراسان توصیه می‌کنم که به معرفی نقش امام رضا(ع) در طب اسلامی، ولایت‌پذیری و دیگر علوم کاربردی بپردازند و در این مسیر از تجربه محققان، دانشمندان، نخبگان و پژوهشگران دینی حداکثر بهره را داشته باشند.

 

سخنان حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی

حجت الاسلام والمسلمین رئیسی:آستان قدس رضوی آماده هرگونه همکاری در زمینه گسترش علوم اسلامی است

تردیدی در پیدایش تمدن اسلام به پیامبر اکرم(ص)، حضرت علی(ع) و فرزندان گرامیشان نبوده و نیست و ائمه اطهار(ع) در مسیر معرفی و گسترش اسلام ناب محمدی(ص) تلاش بسیار کردند.

تولیت آستان قدس رضوی گفت: آستان قدس رضوی با تمامی امکانات خود در جهت گسترش علوم اسلامی و تمدن نوین اسلامی همکاری و همراهی لازم را دارد و زمینه‌های ارزشمند و مورد نیاز عالمان، نخبگان، دانشمندان و پژوهشگران این حوزه را آماده می‌کند.
 
به گزارش ستاد خبری کنگره بین المللی نقش شیعه در پیدایش و گسترش علوم اسلامی، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدابراهیم رئیسی ظهر امروز در آئین اختتامیه کنگره بین‌المللی نقش شیعه در پیدایش و گسترش علوم اسلامی اظهار کرد: تردیدی در پیدایش تمدن اسلام به پیامبر اکرم(ص)، حضرت علی(ع) و فرزندان گرامیشان نبوده و نیست و ائمه اطهار(ع) در مسیر معرفی و گسترش اسلام ناب محمدی(ص) تلاش بسیار کردند.
 
وی افزود: در تبیین علوم اسلامی بیشترین را امام محمدباقر(ع) و امام جعفرصادق(ع) داشتند و علت آن شرایط سخت آن دوران بود و از علما و شخصیت‌های بزرگ و تاثیرگذار در این مسیر می‌توان از شیخ طوسی، شیخ مفید، علامه حلی و غیره نام برد.
 
تولیت آستان قدس رضوی با بیان اینکه در باب علوم قرآنی، علم حدیث، موضوع فقه و پرداختن به علوم اسلامی تلاش‌های بسیاری صورت پذیرفته است و امروز فقه به خوبی حکومت می‌کند و به سوالات و شبهه‌های بسیار به خوبی پاسخ می‌دهد، خاطرنشان کرد: با وجود آن که گام‌های بسیار ارزشمندی در حوزه فقه و علوم اسلامی برداشته شده اما این اقدامات کافی نیست و جای تلاش و کوشش بسیار دارد و امروزه مباحث جدید فقهی باید در برنامه کاری علما و روحانیون باشد.
 
رئیسی تصریح کرد: آغاز تمدن رضوی امام رضا(ع) در ترسیم حصن توحید بود و شرط حفظ آن ولایت‌مداری الهی بوده است و دوره تمدنی‌ که در منطقه خراسان به‌ نام امام رضا(ع) ایجاد شد برای هیچ کدام از امامان معصوم(ع) ایجاد نشد و 318 شاگرد امام رضا(ع) مولف عناوین کتاب‌های ارزشمندی بودند که امروز به عنوان گنجینه‌های علوم اسلامی بوده است، کتبی که به بیش از 500 هزار سوال و شک و شبهه پاسخ داده‌اند.
 
وی تاکید کرد: اگر نقش هر یک از شاگردان امام رضا(ع) به خوبی تبیین شود به تاثیرپذیری آن‌ها در پیوست هجرت الهی امام رضا(ع) از مدینه تا مرو پی خواهیم برد و ما در تمامی علوم برگرفته‌هایمان را مدیون علم امام رضا(ع) هستیم.
 
تولیت آستان قدس رضوی با اشاره به اینکه نقش امام رضا(ع) در سه ساحت علمی، فرهنگی و تمدنی کاملاً مشهود است، بیان کرد: صبوری و شکیبایی امام رضا(ع) در شنیدن در استماع، قابل توجه است و علمای ما هم باید از این صبوری و شکیبایی برخوردار باشند و درباره شخصیت فرهنگی امام رضا(ع) و جاذبه‌ای هم که ایشان در عالم اسلام ایجاد کردند باید بیش از پیش پرداخته شود.
 
رئیسی گفت: فرزندان امام رضا(ع) (امام جواد(ع)، امام هادی(ع)، امام حسن عسکری(ع) و امام زمان(عج) به عنوان ابن الرضا(ع) ادامه دهنده راه عالم آل محمد(ص) در معرفی و ترویج سفره پربرکت فرهنگ رضوی داشتند و وظیفه علما هم همین است.
 
وی با بیان اینکه مستکبران نمی‌خواهند که اسلام ناب محمدی(ص) پیشرفت کند، افزود: مزدوران عالم بنایشان آن است که مسلمانان عقب نگه‌ داشته شوند و پیشتازی نداشته باشند و حاکمان مزدور غربی با حمایت رژیم صهیونیستی در این امر هزینه‌های بسیار کردند، اما در سوی مقابل مقام معظم رهبری بر گسترش علوم اسلامی در ایران و دیگر کشورها تاکید فرمودند و باید به فرموده ایشان تمدن نوین اسلامی توسط علما ترویج یابد.
 
تولیت آستان قدس رضوی گفت: آستان قدس رضوی با تمامی امکانات خود در جهت گسترش علوم اسلامی و تمدن نوین اسلامی همکاری و همراهی لازم را خواهند داشت و زمینه‌های ارزشمند و مورد نیاز عالمان، نخبگان، دانشمندان و پژوهشگران این حوزه را آماده خواهد کرد.

 

گزارش دبیر کنگره حجت الاسلام والمسلمین دکتر محمدعلی رضایی اصفهانی

دبیر کنگره بین‌المللی «نقش شیعه در پیدایش و گسترش علوم اسلامی» بیان کرد: در فرایند برگزاری این کنگره ۷۲ اثر آماده شده است که شامل ۵۵ جلد کتاب،‌ ۴ خبرنامه، منشور کنگره به ۴ زبان، دو نرم‌افزار و هفت مجله تخصصی می شود.

حجت الاسلام محمدعلی رضایی اصفهانی، دبیر اجرایی کنگره بین‌‌المللی نقش شیعه در پیدایش و گسترش علوم اسلامی در آیین اختتامیه این برنامه که با حضور 120 نفر از اندیشمندان ایرانی و غیرانی در تالار قدس حرم رضوی برگزار شد، بیان کرد: 120 نفر جمع حاضردر برنامه  از 50 کشور از قاره های آسیا، آفریقا، اروپا و آمریکا می باشند که برخی از آن ها از سایر مذاهب مانند اهل سنت، زیدیه، اسماعیلیه و نیز شیعه پژوهان غیر مسلمان هستند.

وی افزود: این کنگره با هدف اثبات مرجعیت علمی اهل بیت(ع) در جهان اسلام و تبیین نقش ایشان و پیروانشان در پیدایش و گسترش علوم اسلامی و همچنین تبیین نقش علمای شیعه در شکوفایی تمدن علوم اسلامی به امر آیت الله مکارم شیرازی از حدود دو سال قبل آغاز به کار کرد.

حجت الاسلام رضایی مطرح کرد: کنگره بین‌‌المللی «دکترین شیعه در پیدایش و گسترش علوم اسلامی» در 10 حوزه دانشی یعنی حوزه های قرآن، حدیث، فقه و اصول، کلام و عقاید، علوم ازلی، علوم عقلی، اخلاق و تربیت و عرفان، تاریخ و جغرافیا، علوم انسانی مانند سیاست، مدیریت و اقتصاد و علوم طبیعی مانند نجوم و طب، آغاز به کار کرد و چند مرحله را پشت سر گذاشت.

دبیر کنگره بین‌‌المللی دکترین شیعه در پیدایش و گسترش علوم اسلامی عنوان کرد: مرحله مقدماتی کنگره از آبان 95 آغاز شد و در این مرحله دبیرخانه، شورای سیاست گذاری از علمای بزرگ قم و همچنین بزرگان دانشگاهی و شورای علمی مرکب از 15 نفر از فرهیختگان حوزه و شورای راهبردی با حضور شخصیت های حوزوی و دانشگاهی شکل گرفت.

وی با بیان این‌که پس از تهیه طرح نامه حدود 900 موضوع شناسایی و به عنوان منشور کنگره معرفی و فراخوان آغاز شد، ابراز کرد: در مرحله عملیاتی شدن کنگره، سفارش مقالات و کتب کنگره از ابتدای سال 96 شروع شد و در این مرحله در مجموع حدود هزار و 950 چکیده اثر حاصل شد که منتهی به دریافت هزار و 200 مقاله سفارشی و غیر سفارشی گردید.

دبیر کنگره بین‌‌المللی دکترین شیعه در پیدایش و گسترش علوم اسلامی خاطرنشان کرد: با ارزیابی های سخت گیرانه که هفت هزار مورد ارزیابی اجمالی و تفصیلی در این کنگره صورت گرفت، 400 مورد از مقالات پذیرفته شد و البته عدم پذیرش سایر مقالات نشان دهنده سخت گیری داوران کنگره است و نه به معنای ضعف مقالات.

حجت الاسلام رضایی با اشاره به اینکه تنوع زبانی یکی از ویژگی‌های این کنگره است، عنوان کرد: آثار رسیده به زبان‌های فارسی، عربی، انگلیسی و اردو از بیش از 20 ملیت است.

وی با اشاره اینکه منشور کنگره به چهار زبان و دو نرم افزار، گفت: با تشکیل بیش از 200 جلسه علمی و غیر علمی، اقدام به آماده سازی 79 اثر شد که برون دادهای کنگره در قالب 55 جلد کتاب رونمایی و منتشر شدند.