اختتامیه کنگره بازخوانی ابعاد شخصیتی امیرالمؤمنین امام علی(ع) در تاریخ 26 آبان 1398 در اصفهان برگزار گردید .

 

دکتر محمد علی رضایی اصفهانی، دبیر علمی کنگره بازخوانی ابعاد شخصیتی امیرالمومنین امام علی(ع):

 

این کنگره با اهداف خاصی به مناسب یک هزار و چهارصدمین سالگرد شهادت حضرت علی(ع) برگزار شد که تبیین نقش آموزه‌های علوی در جامعه امروز و تدام راه انقلاب اسلامی، زمینه ساز ظهور خلاقیت های جامعه فرهنگی است.

 

1082 اثر، 475 مقاله، 131 کتاب، 88 پایان نامه و 3 کتاب برتر به این کنگره رسیده است.

 

قرآن کریم، روایات و شواهد تاریخی از دلایل مرجعیت علمی حضرت علی(ع) است که در قرآن کریم در آیه 42 سوره رعد نیز به مرجعیت علمی امام علی(ع) اشاره شده است.

 

در این کنگره سعی شد مباحث به سمت علوم انسانی برود که از این مباحث بهره‌برداری شود و رویکردهای تاریخی، ولایی و علمی نیز در این کنگره مورد بحث و بررسی است.

 

در این کنگره از 9 ملیت شرکت کرده و همچنین 6 کمیسون برای بررسی مقالات تشکیل شد و 30 مرکز با این کنگره همکاری کردند که در نهایت اعطای نشان ولایت را به 14 نفر خواهیم داشت.

 

 

«کنگره دیدگاه های علوم قرآنی آیه ..فاضل لنکرانی» با حضور آیه ..اعرافی مدیر حوزه های علمیه و دکتر عباسی ریاست جامعه المصطفی(ص)  در مرکز فقهی ائمه اطهار (ع)  برگزار گردید 

 در این مراسم مقاله «اعجاز علمی قرآن در علوم طبیعی» از آقای عیسی نداقی دانش پژوه دوره دکتری قرآن وعلوم گرایش بهداشت و سلامت به عنوان مقاله برگزیده معرفی و مورد تقدیر قرار گرفت 

همچنین دکتررضایی اصفهانی ریاست محترم مجتمع آموزش عالی قرآن و حدیث بعنوان نماینده جامعه المصطفی  مرکز همکار فعال کنگره  مورد تقدیر قرار گرفت.

تقدیر از حجت الاسلام و المسلمین دکتر محمدعلی رضایی اصفهانی، برای ارائه «نظریه تفسیر موضوعی میان‌رشته‌ای قرآن و علوم»

 

سومین کنگره «کرسی‌های نظریه پردازی، نقد و مناظره در چهل سالگی انقلاب اسلامی» با تجلیل از پانزده نفر از صاحبان کرسی‌های نظریه‌پردازی ایران، صبح روز دوشنبه ۲۰ اسفند ماه 1397 با حضور دکتر محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی،سیدسعیدرضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، آیت الله علی اکبر رشاد رئیس هیئت حمایت از کرسی‌های نظریه پردازی، حجت الاسلام و المسلمین دکتر عبدالحسین خسروپناه معاون علوم انسانی و هنر دانشگاه آزاد و اساتید حوزه و دانشگاه در سالن غدیر واحد سوهانک دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شد.
در این همایش ضمن بررسی چالش‌ها و راهکار‌های حمایت از کرسی‌های آزاد اندیشی در حوزه علوم انسانی از ۱۵ استاد صاحب نظر در سه عرصه فوق تجلیل و قدردانی شد.
در این مراسم حجت الاسلام و المسلمین دکتر محمدعلی رضایی اصفهانی، برای ارائه «نظریه تفسیر موضوعی میان‌رشته‌ای قرآن و علوم» نیز مورد تقدیر قرار گرفتند.
لازم به ذکر است که ایجاد هیئت حمایت از کرسی‌های نظریه‌پردازی نقد و مناظره، بهمن ماه ۱۳۷۲ به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی رسید و این هیئت فعالیت خود را با هدف حمایت از گسترش کمی و کیفی برگزاری کرسی‌ها در حوزه علوم انسانی و هنر و معارف و بحث آزاد اندیشی در راستای تشکیل جنبش ملی نقد و نظریه‌پردازی در ایران آغاز کرد.

 

 

 

دیدار مسئول حوزه ریاست مدیر حوزه‌های علمیه، حجت الاسلام والمسلمین علیزاده و نیز مسئول مراکز تخصصی حوزه قم حجت الاسلام والمسلمین عباسی و جناب آقای سلمان از مرکز تخصصی قرآن امام علی بن ابیطالب (ع)

(در تاریخ 12 و 15 اسفند ماه 1397)

 

حجت الاسلام والمسلمین علیزاده در سخنان خود بر لزوم آموختن زبان انگلیسی بر طلاب تأکید کرد و خشنودی خویش را از راه اندازی رشته‌های «قرآن و علوم» و «قرآن و مستشرقان» اعلام، و توصیه کرد طلاب از این فرصت در حوزه استفاده کنند.